
The recipe was added to the favourites.
Show favouritesThe recipe was removed from the favourites.
Show favouritesAn error occurred. Please try again.
Ingredienser
1 paket paket | bacon bacon | ||
1 kg kg | morötter morot | ||
1 dl dl | grädde grädde | ||
0,5 dl dl | olja olja | ||
2 st st | äggulor äggula | ||
0,5 tsk tsk | vatten vatten | ||
1 msk msk | citronsaft citronsaft | ||
0,5 krm krm | cayennepeppar cayennepeppar | ||
salt salt | |||
svartpeppar svartpeppar | |||
4 st st | torsk torsk |
Add ingredients to existing shopping list or create new one
Create new shopping listSmörstekt torskrygg med knaperstekt bacon, variation på morot med hollandaisesås
Du har gillat det här receptet
Du har ogillat det här receptet
Ett fel inträffade. Var god försök igen.
Gör så här:
Morotschips
Använd ca 250 g av morötterna.
1. Hetta upp oljan till ca 170 grader.
2. Tvätta och skiva dom tjockare morötterna, du hittar i morotspåsen, tunt. Fritera morotsskivorna i oljan i ca 4 min. Lite färg ska dom få men håll koll så dom inte blir brända.
3. Låt torka på hushållspapper och salta lite lätt.
Morotspuré
Använd ca 500 g av morötterna och ca 50 g av smöret.
1. Skala och dela morötterna.
2. Koka dom mjuka i vatten. Koktid beror på tjocklek på morötterna och storlek på bitarna. För mig tog det 20 min.
3. Häll av vattnet och tillsätt grädde och smör och mixa med mixerstav till en slät puré.
4. Smaka av med salt och peppar.
Hollandaisesås
Använd ca 125 g av smöret.
1. Smält smöret i en kastrull på låg värme så att vasslen samlas i botten.
2. Häll det klara smöret i en liten kanna och spara vasslen i en skål.
3. Rengör kastrullen och värm, på låg värme, äggulor och vatten under vispning tills konsistensen är krämig. Ta bort kastrullen från värmen.
4. Droppa i det klara smöret i äggkrämen under kraftig vispning. Efterhand som såsen börjar emulgera kan du övergå till en tunn stråle med smöret, fortsatt under kraftig vispning.
5. När allt smör är vispats ner i såsen smakar du av med citron, cayennepeppar och salt. Jag tycker 1 msk citron, 0,5 krm cayennepeppar och lite salt brukar bli lagom.
Torskrygg
Använd ca 50 g av smöret.
1. Tina fisken.
2. Sätt ugnen på 100 grader.
3. Salta och peppra fisken runt om. Hetta upp en stekpanna med större delen av smöret och bryn fisken tills den fått lite färg.
4. Lägg fiskbitarna i en ugnsfast form och häll över smöret från stekpannan. Lägg på det sista smöret i form av en klick på varje fiskbit. Sätt in i mitten av ugnen och i med en ugnstermometer i tjockaste biten.
5. Låt gå i ugnen tills fisken når en innertemperatur på 42 grader. Tid beror på ugn och tjocklek på fiskbitarna och hus länge du stekt fisken. Håll koll på termometern. Tag sedan ut ur ugnen.
Smörstekta morötter
Använd ca 250 g av morötterna.
1. Tag dom mindre morötterna i morotspåsen. Tvätta morötterna och skär varje morot i fyra kvartsstavar. 2. Hetta upp en stekpanna med smör i och stek stavarna tills dom fått lite färg runtom.
3. Salta och peppra.
Bacon
1. Skär baconskivorna i ca 1 cm breda bitar och knaperstek
Recept av: @bjornskaldemansmat-vinnare av#lidlsmästare2019 vecka 10